krzesełko do kąpieli dla dzieci - foppapedretti.pl

Krzesełko do kąpieli dla dzieci – czym jest i jak wybrać najlepsze?

Kąpiel to czynność standardowa. Jednak w przypadku małego dziecka może ona stanowić kolejne wyzwanie. Niemowlęta mogą płakać czy wierzgać nóżkami w kontakcie z wodą co utrudni utrzymanie malucha. Ułatwieniem procesu mycia jest krzesełko do kąpieli dla dzieci.

Na czym polega korzystanie z krzesełka do kąpieli? Czy warto je zakupić? Jakie krzesełko do kąpania dziecka będzie najlepsze?

Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części tekstu.

Krzesełko do kąpieli – co to jest?

Krzesełko do kąpieli bywa nazywane inaczej fotelikiem do kąpieli. Jest to najczęściej specjalnie stworzone siedzisko z oparciem i antypoślizgowymi wkładkami umocowanymi pod spodem krzesełka. W ten sposób fotelik nie będzie przemieszczał się w trakcie kąpieli po wannie czy pod prysznicem.

A skoro mowa o prysznicu.

Niektóre krzesełka posiadają stojaki z antypoślizgowymi nóżkami. Stojaki te stanowią ułatwienie jeśli kąpiemy dziecko nie w wannie, ale pod prysznicem.

Krzesełka do kąpieli mają za zadanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo przed osunięciem się w głąb wanienki. Najczęściej spotykanym modelem krzesełka jest to posiadające oparcie, blat oraz blokadę między nóżkami dziecka.

krzesełko do kąpieli dla dzieci - foppapedretti.pl
Jak wybrać odpowiednie krzesełko do kąpieli? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaje krzesełek do kąpieli

Możemy zetknąć się z następującymi rodzajami krzesełek do kąpieli:

  • krzesełka standardowe (fotelik, siedzisko) – jest on przyczepiany do dna wanny za pomocą przyssawek lub antypoślizgowych wkładek,
  • krzesełka interaktywne – wyposażone są w blaty zawierające zabawki, po wciśnięciu bądź ruszeniu zabawki te wydają dźwięki,
  • krzesełka na stojaku – umożliwiają kąpanie dziecka pod prysznicem, stojaki te są wysokimi nóżkami z antypoślizgowymi końcówkami przez co rodzic nie musi schylać się do umycia niemowlęcia,
  • krzesełka składane – spełniają rolę standardowych krzesełek do kąpieli, a po korzystaniu z nich można je z łatwością złożyć i zaoszczędzić miejsce na przechowywaniu ich,
  • krzesełka dla dzieci do 16 miesiąca – są one większe od krzesełek standardowych chociaż pełnią dokładnie tę samą rolę.

Krzesełka do kąpieli mogą być stosowane w wannach, wanienkach dziecięcych, a także, jak już wspomnieliśmy, pod prysznicem.

Na co zwrócić uwagę wybierając krzesełko do kąpieli dla niemowlaka?

Wybierając krzesełko do kąpieli należy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • materiał – z jakiego wykonano krzesełko powinien być trwały, wodoodporny oraz niezwykle gładki, aby nie podrażnić wrażliwej i delikatnej skóry małego dziecka,
  • kształt – można spotkać standardowe foteliki do kąpieli lub te bardziej kreatywne, na przykład w postaci żabki, wybierając fotelik należy też kierować się wyprofilowaniem krzesełka, dla niemowląt nie potrafiących jeszcze samodzielnie siadać przeznaczone są te, w których dziecko przebywa w pozycji półleżącej, dla niemowląt potrafiących siedzieć oraz nieco starszych dzieci wybór kształtów jest już znacznie szerszy i zawiera on głównie krzesełka pozwalające wyłącznie na przebywanie w pozycji leżącej,
  • waga dziecka – czyli to jaką wagę maksymalną może mieć dziecka dla danego modelu krzesełka kąpielowego,
  • elementy antypoślizgowe – muszą być należycie przymocowane do podstawy krzesełka oraz siedziska, dziecko nie może ześlizgnąć się przypadkiem do wody, a fotelik nie może się przemieszczać tylko być stabilnie przymocowany do podłoża.

Ważnym aspektem jest również bezpieczeństwo danego krzesełka do kąpieli dla dziecka. Fotelik powinien być wysokiej jakości oraz zostać wykonany wyłącznie z materiałów bezpiecznych. Świadczyć o tym będą  odpowiednie certyfikaty, między innymi certyfikat potwierdzający zgodność z normami Unii Europejskiej „CE” oraz znak bezpieczeństwa „B”. Istotne są również dane o producencie na opakowaniu, takie jak kraj pochodzenia czy nazwa firmy.

W jakim wieku dziecka możemy zacząć stosować krzesełko do kąpieli?

Zalecane jest, aby zacząć korzystać z krzesełka do kąpieli w chwili, gdy dziecko podejmuje próby samodzielnego siadania. Zazwyczaj ma to miejsce w okolicach 5 bądź 6 miesiąca życia niemowlaka.

Z początku korzystajmy z krzesełek umożliwiających przebywanie dziecka w pozycji półsiedzącej, aby następnie przejść do fotelika, w którym można normalnie siedzieć.

krzesełko do kąpieli dla dzieci - foppapedretti.pl
Jakie są opinie o krzesełkach do kąpieli? Gdzie i za ile można je kupić?

Mata czy krzesełko do kąpieli – co wybrać?

Maty sprawdzają się najlepiej przy noworodkach. Są one płaskie, ewentualnie lekko profilowane i podwyższane z jednej strony. Można je bez trudu przymocować do wanny. Sprawdzają się równie dobrze w przypadku niemowląt, jak i starszych dzieci. W przeciwieństwie do krzesełek, nie posiadają zabawek czy innych akcesoriów urozmaicających kąpiel dziecka.

Z tym, czym są foteliki i z jakimi ich rodzajami mamy do czynienia już Was zapoznaliśmy.

A to, czy Wasz wybór padnie na matę czy na krzesełko kąpielowe zależy wyłącznie od Was oraz tego jaką ilością czy budżetem dysponujecie. A także, jakie macie wymagania wobec akcesoriów ułatwiających kąpiel.

Opinie

Opinie o krzesełkach do kąpieli dla dzieci są dość rozbieżne. Część rodziców uważa je za znaczne ułatwienie, a część za zbędny wydatek. Zwolennikami krzesełek są najczęściej początkujący rodzice nie mający wystarczającego obycia w kąpieli dziecka. Krzesełko do kąpieli zapewnia wtedy dziecku bezpieczeństwo, a rodzicom komfort psychiczny, że nic złego nie stanie się niemowlęciu w czasie mycia.

Producenci i ceny

Krzesełka do kąpieli produkują firmy takie jak Alvi, Angelcare, BabyOno, Badumi, Canpol, Ceba, Chicco, Dream Baby, Foppapedretti, Maltex, Sensillo czy Thermobaby. Ceny wahają się od około 15 złotych do około 170 złotych i zależą one od rodzaju krzesełka i dodatków jakie zostały do niego załączone bądź są już przymocowane.

Zobaczcie jak wygląda krzesełko do kąpieli w praktyce:

Jakie jest Wasze zdanie o krzesełkach do kąpieli? Uważacie je za przydatny gadżet?

Dajcie znać w komentarzach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *