Przewijak dla noworodków i niemowląt - foppapedretti.pl

Przewijak dla noworodków i niemowląt – czym się kierować, aby wybrać najlepszy?

Przewijak to niezwykle przydatny i funkcjonalny element wyprawki dla noworodka, a w późniejszym czasie dla niemowlaka. Stanowi on ułatwienie dla rodziców oraz zapobiega nadwyrężaniu ich kręgosłupa przy wielokrotnym przewijaniu dziecka w ciągu dnia. Jest to możliwe dzięki montażowi przewijaka na odpowiedniej wysokości.

Dodatkowo, przewijak uchroni nas przed niechcianymi zabrudzeniami na meblach czy pościeli, na których przewijalibyśmy niemowlę w sytuacji nie posiadania go.

Czym jest przewijak? Jak wybrać ten najlepszy dla nas oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Czytajcie dalej!

Przewijak – co to jest?

Przewijak to miejsce przeznaczone do przewijania noworodka lub niemowlęcia. Występuje wiele rodzajów przewijaków, od mat po przewijaki w komplecie z meblami.

Najczęściej przewijaki wykonane są z wodoodpornego materiału co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Specjalnie przystosowane ścianki boczne zapewniają dziecku bezpieczeństwo i zapobiegają zsunięciu się malucha. Dość często przewijaki wyposażone są w dodatkowe elementy, na przykład półki.

Przewijak dla noworodków i niemowląt - foppapedretti.pl
Przewijak dla noworodków i niemowląt / Jak wybrać najlepszy?

Jakie są rodzaje przewijaków dla niemowląt?

Wśród przewijaków jest dość pokaźny wybór asortymentu, a to wszystko przez ich sporą liczbę rodzajów.

Możemy wyróżnić następujące rodzaje przewijaków:

 • przewijak na łóżeczko,
 • komoda z przewijakiem,
 • przewijak z wanienką,
 • przewijak na stelażu,
 • przewijak ścienny,
 • przewijak samochodowy,
 • przewijak dmuchany,
 • mata do przewijania.

Przewijak na łóżeczko to najczęściej usztywniona nakładka mocowana do ramy łóżeczka. Nie zabiera on dużo miejsca, a przez brak potrzeby schylania się rodzica w celu przewinięcia malucha sprawdzi się idealnie mamom po cesarskim cięciu. Ten typ przewijaka można stosować maksymalnie do 12 miesiąca życia, chyba że sam producent określił inne ramy czasowe.

Komoda z przewijakiem to praktyczne zastosowanie pozwalające zyskać zarówno wygodnie miejsce do przewijania niemowlaka, jak i miejsce na rzeczy malucha. Na rynku dostępne są komody z już przymocowanym przewijakiem oraz nakładki z przewijakiem pozwalające zamontować go na posiadanej już przez nas komodzie.

Przewijak z wanienką to najczęściej prosta konstrukcja z półeczką, wanienką oraz wysuwanym lub nakładanym, ale przymocowanym na stałe przewijakiem. Dość często modele tego typu można bardzo prosto złożyć i rozłożyć. Dzięki temu, taki składany przewijak oszczędza nam dużo miejsca, ponieważ nieużywany nie zabiera przestrzeni.

Przewijak na stelażu możemy spotkać w wersji składanej wykonanej z metalu bądź nieskładanej i drewnianej, która ma zamontowane kółka z możliwością ich blokady. W tego rodzaju przewijakach często znaleźć można minimum jedną półkę na pieluchy oraz dodatkowe niewielkie półeczki na środki do pielęgnacji.

Przewijak ścienny jest przewijakiem składanym i montowanym na ścianie. Może być wykonany z plastiku, drewna czy stali nierdzewnej. Jest to dość uniwersalny model ze względu na możliwość montażu na dogodnej dla nas wysokości. Po rozłożeniu go, oprócz przewijaka znajdziemy też półeczki przeznaczone na środki do pielęgnacji, na przykład puder czy olejki dla niemowląt.

Przewijak samochodowy mocowany jest na zagłówkach foteli, a do ścianek bocznych wkładane są rurki z tworzywa sztucznego. Można go zamontować w większości samochodów osobowych. Warunkiem koniecznym do bezpiecznego korzystania z tego typu przewijaka jest posiadanie zagłówków na prętach.

Przewijak dmuchany to dobre rozwiązanie zarówno dla osób podróżujących, jak i dla tych mieszkających na małej powierzchni. Tak samo jak inne przewijaki posiada on podwyższone boki. Ponadto, nienadmuchany jest bardzo łatwy w transporcie i bez problemu mieści się nawet w damskiej torebce.

Mata do przewijania to rozwiązanie, które sprawdzi się w domu i w podróży. Wystarczy zwinąć ją w rulon i już można podróżować. Ponadto, w razie konieczności można uprać ją w pralce. Niestety, można z niej korzystać wyłącznie na łóżko, przez co konieczne jest schylanie się do przewinięcia dziecka.

Przewijak dla noworodków i niemowląt - foppapedretti.pl
Od kiedy można stosować przewijak?

Na co zwrócić uwagę wybierając przewijak?

Aby przewijak był trafionym zakupem, w trakcie wybierania go należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

 • maksymalna waga dziecka – przewijaki turystyczne udźwigną dziecko ważące od 8 kg do 15 kg, natomiast przewijaki na ścianę od około 30 kg do nawet 50 kg,
 • maksymalny wiek dziecka – ważne kryterium w przypadku przewijaków na łóżeczko, najczęściej dopuszczają one możliwość korzystania z przewijaka do 12 miesiąca życia dziecka,
 • wymiary przewijaka – powinny być znacznie większe od dziecka, aby móc dłużej pełnić swoją rolę,
 • materiał – powinien być delikatny i komfortowy dla dziecka, a jednocześnie łatwy w czyszczeniu,
 • kształt – przewijak powinien mieć podwyższone boki, aby dziecko nie zsunęło się z niego,
 • bezpieczeństwo – produkt powinien posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty,

Niezależnie od wybranego rodzaju przewijaka powinien on spełniać normy bezpieczeństwa PN- EN- 12221-1: 2002 i PN-EN 12221-2: 2002. Dobrze też, gdy przewijak posiada oznaczenia PVC-free, PP i PE. Świadczą one o nie używaniu szkodliwych substancji do wytworzenia przewijaka.

Do kiedy można używać przewijak?

Z przewijaka można korzystać od pierwszych dni życia dziecka, aż do momentu, w którym niemowlę z danego przewijaka wyrośnie, czyli, gdy przekroczy ono wzrost lub dopuszczalną wagę dla danego przewijaka.

To, kiedy dokładnie przewijak przestanie być przydatny zależy także od rodziców malucha. Jedni rezygnują z przewijaka, gdy niemowlak ma około 4 miesięcy, a drudzy w okolicach 18 miesiąca życia dziecka.

Jak prawidłowo zamontować przewijak?

Przewijaki na łóżeczko dziecięce posiadają specjalne nóżki za pomocą, których przymocowujemy przewijak do ramy łóżeczka. W przypadku przewijaka na komodę, komoda powinna być wyposażona w konkretny system mocujący. Są również przewijaki, których stelaż należy po prostu rozłożyć, na przykład przewijak z wanienką.

Dokładne informacje jak poprawnie zamontować przewijak znajdziecie w załączonej do produktu instrukcji obsługi.

Przewijak dla noworodków i niemowląt - foppapedretti.pl
Przewijak dla noworodków i niemowląt / Sprawdź ceny i opinie!

Opinie o przewijakach

Przewijaki zapewniają wygodę i łatwość zmiany pieluchy noworodkowi czy niemowlęciu. Aby przewinąć dziecko nie musimy improwizować, gdzie w danym momencie czy miejscu można dziecko przewinąć. Nie musimy także pochylać się nad niemowlęciem czy klęczeć przy zbyt niskim i niedopasowanym meblu.

Producenci i ceny

Przewijaki dla noworodków i niemowląt produkują firmy takie jak Chicco, Klupś, Sensillo, Mamo-Tato, Ceba, Canpol czy Beaba. Ceny wahają się od około 10 złotych do około 10 000 złotych. Ceny zależą od rodzaju przewijaka, jego wymiarów oraz materiału z jakiego został wykonany. Do najdroższych przewijaków dla dzieci należą przewijaki składane, zawieszane na ścianie i wykonane ze stali nierdzewnej.

Co sądzicie o przewijakach? Który z nich uważacie za najlepszy wybór?

Dajcie znać w komentarzach!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *